مقالات

1396-5-29

نویسنده : علی ناظمی

گردشگری و اقتصاد، روندها و چالش ها

در آینده ای نزدیک، صنعت گردشگری با تغییرات زیادی رو به رو خواهد شد. در این مقاله به مواردی از این دست اشاره میکنیم.

نسل های بشر به سرعت در حال تغییر هستند، نسل هایی که بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن دارند ترجیح میدهند که بیشتر سفر کنند و از مکان های ناشناخته ،آگاهی بیشتری داشته باشند. جذابیت این مکان ها برای این نسل به حدی است که امکان دارد صرف نهار در یک روستای شناخته نشده، جذاب تر از صرف نهار در یک رستوران بین المللی باشد.

بسیاری از گردشگران ترجیح میدهند به جای استراحت در هتل و یا ساحل، به گردشگری هایی بپردازند که برای آنها هیجان بیشتری دارد. این بدان معنی است که گردشگران مایل به سفر به یک قله نا شناخته و یا یک جنگل با تنوع زیست محیطی هستند. برگزاری گردشگری ماجراجویانه به شما این امکان را میدهد تا خود را با روندهای سلایق جدید منطبق کنید.

بسیاری از مردم ،خواهان شناخت فرهنگ کشورهای مقصد هستند. این موضوع شامل لذت بردن از انواع غذاها و خوراکی ها است. بدین منظور شراکت با رستوران های محلی نیز میتواند سبب افزایش درآمد کسب و کار شما و رستوران های محلی شود.

  • عکس:

گردشگران امروزی، نه تنها از عکس به عنوان ثبت کننده خاطرات ،بلکه  به عنوان اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی با دوستانشان استفاده میکنند. مهم ترین حسن این کار استفاده از برچسب و یا هشتگ است که سبب میشود تمام عکسها و پست های شما مختص خود شما باشند.

بانوان، چه متأهل و چه مجرد، توسعه دهندگان اصلی بخش گردشگری زنان هستند، گردشگری زنان امروزه رشدی ۸۰ درصدی را تجربه کرده است.

با توجه به این اوصاف و مواردی که به آن اشاره شد، چند نکته حائز اهمیت می باشد. مهم ترین نکته امنیت است؛ بسیاری از کشورها از تروریست آسیب های فراوانی دیده اند. رخدادهای ۱۱ سپتامبر، بمب گذاری های مادرید و عملیات تروریستی لندن از جمله مواردی هستند که در مواجهه با آنها، مردم نیاز به امنیت را بیشتر حس کردند. گردشگری برای بسیاری از کشورها نیز حکم بخش اصلی بودجه آن کشورها را دارد. یونان، تایلند، فیجی، مصر و مالدیو نمونه های بارز این موضوع هستند که درصد زیادی از بودجه خود را از راه گردشگری کسب میکنند.

 دومین نکته توسعه پایدار است. همانطور که در مقالات پیشین به آن اشاره شد ارکان مهم توسعه پایدار، عوامل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی هستند.

برای مطالعه ی بیشتر به لینک داده شده مراجعه کنید.

لینک مقالات پیشین توسعه پایدار